Print preview Close

Showing 51 results

Archival description
British Columbia Historical Photograph Collection Shackleton, Kathleen
Print preview View:

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.

Robert A. Spears, telegraph messenger, Toronto.

Robert A. Spears, telegraph messenger, Toronto.

J.B. Norlock, hotel waiter, Royal York Hotel, Toronto.

J.B. Norlock, hotel waiter, Royal York Hotel, Toronto.

J. Meaney, locomotive fireman, Winnipeg Round House, Manitoba district.

J. Meaney, locomotive fireman, Winnipeg Round House, Manitoba district.

F.E. Drake, C.P.R. constable, Toronto.

F.E. Drake, C.P.R. constable, Toronto.

W.A. Phillips, sleeping car porter, Toronto.

W.A. Phillips, sleeping car porter, Toronto.

Perry F. Thombs, locomotive engineer, Brownville Junction, Maine.

Perry F. Thombs, locomotive engineer, Brownville Junction, Maine.

William Hiltz, locomotive engineer, Dominion Atlantic Rly., Kentville, N.S.

William Hiltz, locomotive engineer, Dominion Atlantic Rly., Kentville, N.S.

H. Jenkins, dining car steward, Winnipeg, Manitoba district.

H. Jenkins, dining car steward, Winnipeg, Manitoba district.

Cpt. Andrew Macdonald, S.S. Helene, Saint John, N.B.

Cpt. Andrew Macdonald, S.S. Helene, Saint John, N.B.

Purser P. Hamilton, S.S. Assiniboia (Ex Port Mcnicoll).

Purser P. Hamilton, S.S. Assiniboia (Ex Port Mcnicoll).

Capt. Francis S. Middleton, S.S. Assiniboia.

Capt. Francis S. Middleton, S.S. Assiniboia.

Henri Odiau, chief chef, C.P.R. hotel system, Royal York, Toronto.

Henri Odiau, chief chef, C.P.R. hotel system, Royal York, Toronto.

J.A. Lemire, station master, Windsor Station.

J.A. Lemire, station master, Windsor Station.

Alex Robert Mcpherson, sleeping car conductor, Vancouver.

Alex Robert Mcpherson, sleeping car conductor, Vancouver.

A.C. Marshall, express pick-up, Regina, Saskatchewan district.

A.C. Marshall, express pick-up, Regina, Saskatchewan district.

H.B. Mcconnell, passenger brakeman, Toronto.

H.B. Mcconnell, passenger brakeman, Toronto.

Mary Dubray, parlor maid, Royal York Hotel, Toronto.

Mary Dubray, parlor maid, Royal York Hotel, Toronto.

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.

John A. Maxwell, despatcher, Revelstoke, B.C., B.C. district.

John A. Maxwell, despatcher, Revelstoke, B.C., B.C. district.

G.T. Jackson, station agent, Lacombe, Alta., Alberta district.

G.T. Jackson, station agent, Lacombe, Alta., Alberta district.

R. Lariviere, Leverman, Windsor station.

R. Lariviere, Leverman, Windsor station.

V.I. Farry, Sleeping car conductor, Winnipeg, Manitoba district.

V.I. Farry, Sleeping car conductor, Winnipeg, Manitoba district.

James Joplin, moulder, Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

James Joplin, moulder, Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

W.F. Becksted, signal maintenance, Montreal, Que.

W.F. Becksted, signal maintenance, Montreal, Que.

K.B. Mackenzie, crossing watchman, Montreal, Que.

K.B. Mackenzie, crossing watchman, Montreal, Que.

G.W. Edney, apprentice (electrician), Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

G.W. Edney, apprentice (electrician), Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

Herbert Patrick Kelly, freight handler, Saint John, N.B.

Herbert Patrick Kelly, freight handler, Saint John, N.B.

Jean Baptiste Vinette, lineman, Toronto.

Jean Baptiste Vinette, lineman, Toronto.

R.T. Jones, blacksmith, Vancouver, B.C. district.

R.T. Jones, blacksmith, Vancouver, B.C. district.

Charles Holmes, blacksmith, Angus Shops, Montreal, Que.

Charles Holmes, blacksmith, Angus Shops, Montreal, Que.

J. Thornber, car charge hand, Shaunavon, Sask., Saskatchewan district.

J. Thornber, car charge hand, Shaunavon, Sask., Saskatchewan district.

Albert Percival Smith, general passenger car foreman, Toronto.

Albert Percival Smith, general passenger car foreman, Toronto.

J.M. Roy, conductor, Quebec central railway.

J.M. Roy, conductor, Quebec central railway.

J.O. Ethier, machinist, Angus Shops, Montreal, Que.

J.O. Ethier, machinist, Angus Shops, Montreal, Que.

E.L. Dolron, shop laborer, Angus shops, Montreal, Que.

E.L. Dolron, shop laborer, Angus shops, Montreal, Que.

George Dowdell, section foreman, Toronto.

George Dowdell, section foreman, Toronto.

William North, boiler maker foreman, Vancouver, B.C. district.

William North, boiler maker foreman, Vancouver, B.C. district.

J.W. Dussault, bridge building man, Montreal, Que.

J.W. Dussault, bridge building man, Montreal, Que.

R.G. Bromwich, inspector, C.P.R. Communications Dept., Montreal, Que.

R.G. Bromwich, inspector, C.P.R. Communications Dept., Montreal, Que.

W. Orysiuk, track watchman, Cathedral, Alberta district.

W. Orysiuk, track watchman, Cathedral, Alberta district.

G. Ellis, chief engineer Connaught Tunnel, Glacier, B.C. district.

G. Ellis, chief engineer Connaught Tunnel, Glacier, B.C. district.

W. Stewart, boiler foreman, Moose Jaw, Saskatchewan district.

W. Stewart, boiler foreman, Moose Jaw, Saskatchewan district.

L. Baillie, freight conductor, Vancouver, B.C. district.

L. Baillie, freight conductor, Vancouver, B.C. district.

Billy Hicks, Bellboy, Royal York Hotel, Toronto.

Billy Hicks, Bellboy, Royal York Hotel, Toronto.

P.J. Mcgarvey, freight conductor, Toronto.

P.J. Mcgarvey, freight conductor, Toronto.

T. Beresford, Hostler, Winnipeg Round House, Manitoba District.

T. Beresford, Hostler, Winnipeg Round House, Manitoba District.

Stanley H. Binns, locomotive engineer, Toronto.

Stanley H. Binns, locomotive engineer, Toronto.

Thomas William Cox, dining car steward, Manitoba district.

Thomas William Cox, dining car steward, Manitoba district.
Results 1 to 50 of 51