Showing 51 results

Archival description
University of British Columbia Library Rare Books and Special Collections British Columbia Historical Photograph Collection Shackleton, Kathleen
Print preview View:

P.J. Mcgarvey, freight conductor, Toronto.

P.J. Mcgarvey, freight conductor, Toronto.

L. Baillie, freight conductor, Vancouver, B.C. district.

L. Baillie, freight conductor, Vancouver, B.C. district.

W. Stewart, boiler foreman, Moose Jaw, Saskatchewan district.

W. Stewart, boiler foreman, Moose Jaw, Saskatchewan district.

G. Ellis, chief engineer Connaught Tunnel, Glacier, B.C. district.

G. Ellis, chief engineer Connaught Tunnel, Glacier, B.C. district.

W. Orysiuk, track watchman, Cathedral, Alberta district.

W. Orysiuk, track watchman, Cathedral, Alberta district.

R.G. Bromwich, inspector, C.P.R. Communications Dept., Montreal, Que.

R.G. Bromwich, inspector, C.P.R. Communications Dept., Montreal, Que.

William North, boiler maker foreman, Vancouver, B.C. district.

William North, boiler maker foreman, Vancouver, B.C. district.

J.W. Dussault, bridge building man, Montreal, Que.

J.W. Dussault, bridge building man, Montreal, Que.

George Dowdell, section foreman, Toronto.

George Dowdell, section foreman, Toronto.

J.O. Ethier, machinist, Angus Shops, Montreal, Que.

J.O. Ethier, machinist, Angus Shops, Montreal, Que.

E.L. Dolron, shop laborer, Angus shops, Montreal, Que.

E.L. Dolron, shop laborer, Angus shops, Montreal, Que.

Albert Percival Smith, general passenger car foreman, Toronto.

Albert Percival Smith, general passenger car foreman, Toronto.

Charles Holmes, blacksmith, Angus Shops, Montreal, Que.

Charles Holmes, blacksmith, Angus Shops, Montreal, Que.

J. Thornber, car charge hand, Shaunavon, Sask., Saskatchewan district.

J. Thornber, car charge hand, Shaunavon, Sask., Saskatchewan district.

R.T. Jones, blacksmith, Vancouver, B.C. district.

R.T. Jones, blacksmith, Vancouver, B.C. district.

Jean Baptiste Vinette, lineman, Toronto.

Jean Baptiste Vinette, lineman, Toronto.

G.W. Edney, apprentice (electrician), Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

G.W. Edney, apprentice (electrician), Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

Herbert Patrick Kelly, freight handler, Saint John, N.B.

Herbert Patrick Kelly, freight handler, Saint John, N.B.

K.B. Mackenzie, crossing watchman, Montreal, Que.

K.B. Mackenzie, crossing watchman, Montreal, Que.

W.F. Becksted, signal maintenance, Montreal, Que.

W.F. Becksted, signal maintenance, Montreal, Que.

R. Lariviere, Leverman, Windsor station.

R. Lariviere, Leverman, Windsor station.

James Joplin, moulder, Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

James Joplin, moulder, Winnipeg, Weston Shops, Manitoba district.

G.T. Jackson, station agent, Lacombe, Alta., Alberta district.

G.T. Jackson, station agent, Lacombe, Alta., Alberta district.

John A. Maxwell, despatcher, Revelstoke, B.C., B.C. district.

John A. Maxwell, despatcher, Revelstoke, B.C., B.C. district.

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.

Mary Dubray, parlor maid, Royal York Hotel, Toronto.

Mary Dubray, parlor maid, Royal York Hotel, Toronto.

H.B. Mcconnell, passenger brakeman, Toronto.

H.B. Mcconnell, passenger brakeman, Toronto.

A.C. Marshall, express pick-up, Regina, Saskatchewan district.

A.C. Marshall, express pick-up, Regina, Saskatchewan district.

Alex Robert Mcpherson, sleeping car conductor, Vancouver.

Alex Robert Mcpherson, sleeping car conductor, Vancouver.

J.A. Lemire, station master, Windsor Station.

J.A. Lemire, station master, Windsor Station.

Purser P. Hamilton, S.S. Assiniboia (Ex Port Mcnicoll).

Purser P. Hamilton, S.S. Assiniboia (Ex Port Mcnicoll).

Henri Odiau, chief chef, C.P.R. hotel system, Royal York, Toronto.

Henri Odiau, chief chef, C.P.R. hotel system, Royal York, Toronto.

Cpt. Andrew Macdonald, S.S. Helene, Saint John, N.B.

Cpt. Andrew Macdonald, S.S. Helene, Saint John, N.B.

H. Jenkins, dining car steward, Winnipeg, Manitoba district.

H. Jenkins, dining car steward, Winnipeg, Manitoba district.

William Hiltz, locomotive engineer, Dominion Atlantic Rly., Kentville, N.S.

William Hiltz, locomotive engineer, Dominion Atlantic Rly., Kentville, N.S.

Perry F. Thombs, locomotive engineer, Brownville Junction, Maine.

Perry F. Thombs, locomotive engineer, Brownville Junction, Maine.

F.E. Drake, C.P.R. constable, Toronto.

F.E. Drake, C.P.R. constable, Toronto.

W.A. Phillips, sleeping car porter, Toronto.

W.A. Phillips, sleeping car porter, Toronto.

J. Meaney, locomotive fireman, Winnipeg Round House, Manitoba district.

J. Meaney, locomotive fireman, Winnipeg Round House, Manitoba district.

J.B. Norlock, hotel waiter, Royal York Hotel, Toronto.

J.B. Norlock, hotel waiter, Royal York Hotel, Toronto.

W.A. Begg, passenger conductor, Alberta district.

W.A. Begg, passenger conductor, Alberta district.

Robert A. Spears, telegraph messenger, Toronto.

Robert A. Spears, telegraph messenger, Toronto.

Thomas William Cox, dining car steward, Manitoba district.

Thomas William Cox, dining car steward, Manitoba district.

T. Beresford, Hostler, Winnipeg Round House, Manitoba District.

T. Beresford, Hostler, Winnipeg Round House, Manitoba District.

Stanley H. Binns, locomotive engineer, Toronto.

Stanley H. Binns, locomotive engineer, Toronto.

Billy Hicks, Bellboy, Royal York Hotel, Toronto.

Billy Hicks, Bellboy, Royal York Hotel, Toronto.

J.M. Roy, conductor, Quebec central railway.

J.M. Roy, conductor, Quebec central railway.

V.I. Farry, Sleeping car conductor, Winnipeg, Manitoba district.

V.I. Farry, Sleeping car conductor, Winnipeg, Manitoba district.

Capt. Francis S. Middleton, S.S. Assiniboia.

Capt. Francis S. Middleton, S.S. Assiniboia.

Representative Canadian Railway Types.

Representative Canadian Railway Types.
Results 1 to 50 of 51